Deklaracje
Lekarza POZ, pielęgniarkę lub położną można wybrać bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym. Za kolejną zmianę wnosi się opłatę 80 zł.
Dodatkowa darmowa zmiana jest również możliwa w przypadku:
- zmiany miejsca zamieszkania,
- zamknięcia bądź likwidacji przychodni, w której do tej pory się leczyłeś
- przejściem na emeryturę lekarza POZ, u którego dotychczas się leczyłeś
- ukończeniem przez Ciebie lub Twoje dziecko 18 lat.
- innych przyczyn, które powstały po stronie lekarza lub przychodni.
Deklarację można złożyć osobiście w rejestracji naszej Przychodni, przesłać do nas na adres mailowy lub wypełnić wniosek w Internetowym Koncie Pacjenta.
Najlepiej, jeśli cała rodzina korzysta z tej samej praktyki lub przychodni POZ. Dzięki temu specjaliści tam pracujący będą mieli więcej informacji o całej rodzinie, co w przypadku niektórych chorób ułatwi leczenie i diagnozowanie.
Jeśli świadczeniobiorcą jest osoba niesamodzielna lub całkowicie ubezwłasnowolniona, deklarację w jej imieniu wypełnia opiekun. Wtedy podpisany przez pacjenta wniosek w formie papierowej należy zanieść do wybranej placówki POZ. Jeśli nie może on pisać, warto ustalić tryb potwierdzenia jego woli z osobą zarządzającą placówką.
Jeśli jesteś np. na wakacjach lub w delegacji, to w miejscu swojego pobytu możesz skorzystać z porady dowolnego lekarza POZ w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Nie jest wtedy potrzebne składanie deklaracji.
Podstawa prawna
-
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.)
-
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1050)
-
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 540)